header-frame

Öğrencilerden öğrenmek isteyen herkese

Amacımız, programlama ve algoritmik düşünmenin temel bilgilerini olabildiğince çok insana aktarabilmektir. Siz de atölyelere katılmak için Başvuru Formunu doldurabilirsiniz.

Atölyle İçerikleri

Atölyeler

7 Yaş ve Üzeri İçin Tavsiye Edilir
Minik Kodcularımız İçin
 • Çocuklar için Makine Öğrenimi
 • Scratch ile Programlamaya Giriş
12 Yaş ve Üzeri İçin Tavsiye Edilir
Yeni Başlayanlar İçin
 • Figma ile Mobil Uygulama Prototipleme
 • Python ile Yapay Zekaya Giriş (AI 101)
 • Girişimcilik: Fikirden Pazara
 • Fusion360 ile Hızlı Prototipleme
 • Java ile Programlamaya Giriş
 • Podcast Yapımı 101
 • Siber Güvenlik
 • Sonic Pi
14 Yaş ve Üzeri İçin Tavsiye Edilir
İleri Düzey
 • Python ile İleri Düzey Yapay Zeka Eğitimi (AI 102)
 • React Native ile Mobil Uygulama Geliştirme
 • Unity ile Oyun Yazılımı
 • OpenCV ile Bilgisayar Görüşü
 • Kuantum Bilişim
 • Haptik Uygulamalarına Giriş
 • Python ile Veri Kazıma
alternative

Hakan Ürey (TR)

AR, VR ve Metaverse: geçmiş, şimdi ve gelecek

Sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve metaverse hakkında konuşacağım ve altında yatan bazı teknolojileri ve zorlukları anlatacağım. Optik, görüntü teknolojileri, insan bilgisayar arayüzü ve ve gelecekteki uygulamalara ayrıca yer vereceğim.

alternative

Barış Özcan (TR)

SuperHuman

Metaverse gelecekte neleri değiştirecek? Bu değişimlere hazırlanmak için neler yapabiliriz? Teknoloji dünyasının geçmişine bakarak geleceği tahmin edeceğimiz bu konuşma için şimdiden zihinlerinizi ve sorularınızı hazırlamaya başlayın!

alternative

Björn Lütjens (ENG)

The Climate Pocket - Exploring Local Climate Impacts with Machine Learning

How would a 20$ carbon price impact the flood risk in Sinop? The answer to this question of policy impact is critical for local policy making or building out climate-resilient infrastructure, such as wetlands. For exploring the local impact of a single climate policy scenario, scientists have to run a high-resolution climate model. If naively done, however, exploring multiple scenarios with a high-resolution climate model would take multiple weeks on the world’s largest supercomputers and consume the same energy a coal power plant would generate in an hour. This talk presents how the combination of machine learning and climate modeling can reduce the computational complexity of running climate models from weeks to minutes. I will present an overview and common pitfalls to make use machine learning for climate modeling. Looking forward we hope to be able to run a climate model on smartphones to quickly explore and understand local impacts.

alternative

Kaan Akşit (TR)

Algı Rehberiyle Yeni Nesil Görüntüler - Sanal ve Arttırılmış Gerçeklik

Cep telefonlarımız ve bilgisayar ekranlarımızda oldukça fazla vakit geçiriyoruz. Maalesef, bu ekranlar bize yalnızca düz, iki boyutlu görselleri gösteriyor. Bu konuşma, geleceğin üç boyutlu ve gerçekçi görsellerine giden yolculukta yapılan araştırmaları keşfedecek. Bu araştırmanın anahtarı, ekran donanımının ötesinde, bizim görsel algımıza göre neyin "gerçek" olduğunu incelemek. Ekran donanımı mühendisliğini algı bilimiyle birleştirerek arttırılmış gerçeklik ve sanal gerçekliğin günlük uygulamalarını bu konuşma ile keşfedin!

alternative

Esra Özkan (TR)

Dijital-sonrası Çağda İnsan-sonrası Deneyim

Esra Özkan'ın küratöryel pratiği, ortaya çıkan yeni teknolojileri kullanarak disiplinler arası sanatçıların yarattığı bilişsel deneyimleri öne çıkarmak için ham maddeye odaklanıyor. Gelişen teknolojilerin neden olduğu politik ve sosyal sorunlarla ilgilenen disiplinler arası sanatçılar/teknoloji uzmanlarıyla sık sık işbirliği yapıyor. Esra Özkan'ın küratöryel ve akademik yazıları, felsefeyi post-dijital terminoloji ve Posthuman kavramlarının disiplinler arası sanattaki etkileriyle buluşturuyor.

alternative

Bhargavi Ganesh (ENG)

Yapay Zekayı Kamu Hizmeti için Sorumlu Bir Şekilde Dağıtma: Örnekler ve Hususlar

Kamu politikası uygulamalarında yapay zeka ve veri bilimi yöntemleri nasıl kullanılır? Bhargavi Ganesh, yapay zeka temelli bir sistem kurmadan önce ilgilenmemiz gereken bazı toplumsal hususları tartışacak. Edinburgh Üniversitesi'nde doktora öğrencisi olarak şu anki çalışmasıyla hem bugüne kadarki kariyerinden hem de deneyimlerinden örnekler kullanacak!

alternative

Joel Zylberberg (ENG)

Bilgisayarlara Görüntüler Hakkında İnsanlar Gibi Düşünmeyi Öğretmek

Makine öğrenimi (ML) algoritmaları son 10 yılda hızla ilerledi ve artık kendilerine yeterli eğitim verisi sağlanması durumunda spesifik olarak tanımlanan görevleri gerçekleştirmeyi öğrenebilirler. Bununla birlikte, insanlara belirsiz veya anlaşılması zor talimatlar verilse bile yeni şeyleri çabucak öğrenebilirler. Araştırmam, ML sistemlerine daha çok insanlar gibi düşünmeyi öğretmek için beyin verilerini kullanıyor. Amacımız, insanlarla aynı esnek zekaya sahip ML sistemleri yapmaktır.

alternative

Delaney Rua (ENG)

Yeni Bir Kullanıcı Tanımlama: Yapay Zeka Projelerinize Tasarım Düşüncesini Uygulama

Bu konuşmada, tasarım odaklı düşünmenin ne olduğundan ve hali hazırda var olan tasarımsal zorluklara insan odaklı olarak nasıl çözüm getirebileceğinden bahsedeceğim. Zamanla yeni “kullanıcılık” dönemine hem insan, hem yapay zeka hemde kolektif zekamızla nasıl tasarımlar yaparak kullanıcıyı çözümlerimizin merkezinde tutuyoruz? Geleceğin teknolojisini kimler için tasarlıyoruz? Var olan tasarım odaklı düşünme prensiplerini kendi yeni yapay zeka projelerimize nasıl entegre edebiliriz?

alternative

Priya Donti (ENG)

Makine Öğrenimi ile İklim Değişikliğiyle Mücadele

İklim değişikliği toplumun bugün karşı karşıya olduğu en büyük zorluklardan biridir ve her yönden hızlı eylem gerektirir. Bu konuşmada makine öğreniminin, politika, mühendislik ve diğer eylem alanlarıyla koordineli olarak uygulandığında iklim değişikliğini ele almak için güçlü bir araç olabileceğini anlatacağım. Enerjiden tarıma ve afet müdahalesine kadar, makine öğreniminin kararla ilgili bilgileri ayrıştırma, karmaşık sistemleri optimize etme ve bilimsel deneyleri hızlandırma gibi yollarla yardımcı olabileceği yüksek etkili sorunları açıklayacağım. Bu alanda sorumlu ve etkili işler yapmak için gerekli olan hususları da açıklayacağım.

alternative

Ali Karabey (TR)

Girişim Sermayedarı olarak Hayatınız

Her bireyin kendi hayatını girişim olarak düşünmesi gerektiğini ve Venture Capitalist bakış açısı ile sürekli yatırım yapmasının önemli olduğuna inanıyoruz. Ali Karabey bu etkinlikte geçmiş deneyimlerinden bahsederek bir Venture Capitalist olarak kariyerini nasıl inşa ettiğinden bahsedecek ve önerilerde bulunacak.

alternative

Kendi Projelerinizi Sergileyin

Hisar Coding Summit, katılımcıların projelerini sunabileceği ve geribildirim alabileceği bir fuar niteliğinde gerçekleşecek olan proje sunumları oturumuna da ev sahipliği yapacak. Projeniz ile fuara katılmak için Başvuru Formunu doldurabilirsiniz.
*** Proje Fuarı sunumları İngilizce olacaktır.


Fuara Şimdi Katıl! Fuar Örnek Videoları

Program

1 Nisan 2022 Cuma (İngilizce ve Türkçe)

Saat (Türkiye Saati/GMT+03:00) Program
16:00 - 16:30 Açılış Konuşması
Zoom Link
16:30 - 16:45 Kahve Arası
16:45 - 17:45 Hakan Ürey
Zoom Link
17:45 - 18:00 Ara
18:00 - 19:00 Kaan Akşit
Zoom Link
Joel Zylberberg
Zoom Link
19:00 - 19.30 Björn Lütjens
Zoom Link
19.30 - 20.30 Barış Özcan
Zoom Link

2 Nisan 2022 Cumartesi (Türkçe)

Saat (Türkiye Saati/GMT+03:00) Program
11:00-14:00 Atölyeler: Grup A Scratch ile Programlamaya Giriş, Çocuklar için Makine Öğrenimi, Python ile Yapay Zekaya Giriş (AI 101), Girişimcilik: Fikirden Pazara, Fusion360 ile Hızlı Prototipleme, Sonic Pi, Haptik Uygulamalarına Giriş, Python ile Veri Kazıma, OpenCV ile Bilgisayar Görüşü
14:00-14:15 Kahve Arası
14:15 - 17:15 Atölyeler: Grup B Figma ile Prototipleme, Podcast Yapımı 101, Siber Güvenlik, Python ile İleri Düzey Yapay Zeka Eğitimi (AI 102), React Native ile Uygulama Geliştirme, Unity ile Oyun Yazılımı, Kuantum Bilişim, Java ile Programlamaya Giriş, OpenCV ile Bilgisayar Görüşü, Figma ile Mobil Uygulama Prototipleme, Fusion360 ile Hızlı Prototipleme, Python ile Veri Kazıma
17:15-17:30 Kahve Arası
17:30 - 18:30 Ali Karabey
Zoom Link
Bhargavi Ganesh
Zoom Link
18:30-19:00 Esra Özkan
Zoom Link
19:00 - 20:00 Priya Donti
Zoom Link
Delaney Rua
Zoom Link

3 Nisan 2022 Pazar (İngilizce)

Saat (Türkiye Saati/GMT+03:00) Program
18:00 - 19:00 Proje Fuarı
19:00 - 19:15 Ara
19:15 - 20:45 Atölyeler
20:45 - 21:00 Ara
21:00 - 22:30 Atölyeleralternative
alternative
footer-frame